top of page
הקשר כמרפא

אודות טלי

המסע שלי בעולם הקליני מתחיל בפסיכותרפיה הדינמית עם התמחות בטראומה ובעבודה דינמית.

גם בתוך העולם פסיכודינמי נמשכתי לגישות התקשרותיות ובמיוחד לעבודה הויניקוטיאנית. הקשר הטיפולי הממשי והבטוח כמרחב מרפא היה מאז ומתמיד יותר חזק לי מכל הפרשנויות, הקונפליקטים וגם ההשלכות וההעברות.

במקביל לקליניקה הפרטנית התמחיתי בתחום של עבודה עם הורות. עסקתי בהדרכת הורים והנחיתי קבוצות הורים ולבסוף גם הכשרתי עשרות רבות של מנחות הורים ומנחות קבוצות הורים במכון ״חיבורים״ ובמכון ״באר אמונה״.

העבודה עם הורות, תוך כדי התמחות אישית וגידול של 5 ילדים שלי, חשפה אותי לעבודתו של ד״ר ניופלד בתחום ההורות. הגישה ההיקשרותית הפכה את עולמי, כל הידע שצברתי במהלך השנים לגבי הורות דהה לעומת האמת הטבעית העמוקה שבהבנה ההתקשרותית.

במקביל לעבודה עם הורים, טיפלתי כל הזמן בזוגות, עבדתי בגישה המערכתית ולמדתי גם אצל הדי שלייפר ותלמידיה וטיפלתי גם באימאגו. 

באותן שנים ניהלתי את התחום המקצועי ב״מרכז משפחה״ בקרית גת והדרכתי את הצוות הטיפולי. כולנו הבנו שהטיפול הזוגי הוא הצורך הבוער ביותר של רוב הפונים שלנו והרבה פעמים גם כשפונים אלינו לטיפול פרטני, דיאדי או להדרכת הורים, בסיס המצוקה הוא הקשר הזוגי. 

הרגשתי שאני יודעת הרבה דברים על טיפול זוגי אבל עדיין יורה באפלה ולעיתים קרובות חסרת אונים מול המצוקות המרובות והעמוקות של בני הזוג והעוצמות הרגשיות של רגדשות קשים שיש בחדר..

הרגשתי שלעיתים קרובות אני מאבדת אמון בזוגיות שלהם, ומזדהה עם היאוש שלהם.

__________________________________

בשנת 2014 שמעתי את שמה של  סו ג׳ונסון לראשונה, קניתי קורס און ליין שלה ומאותו רגע הבנתי שלאישה הזו יש בדיוק את מה שאני מחפשת, היא מאמינה באהבה ומבינה באהבה ויודעת לרפא אהבה. פתאום הדבר הזה שהיה כל כך נכון וטבעי בקשר בין הורה לילד יכול לקרות גם בין בני זוג.

המילים של סו, הרגשות הפשוטים שהיא עשתה איתם קשר מבעד למסך המילים הגבוהות והרעיונות של בני הזוג דיברו למקום עמוק ולא מוכר בתוכי.

סו עוררה בי כמיהות שלא דוברו ולא הורגשו באופן מודע, היא חיברה אותי לחלקים בנפש שהיו מוכחשים ומוגנים היטב. היתה לה חכמה עמוקה , פשוטה וטבעית שפיזרה את ענן הערפל שהיה קיים אצלי עד אז בחדר הטיפול הזוגי.

הרגשתי בגוף שלי שכשסו מדברת על אהבה וקשר זה מה שאני רוצה בשבילי ובשביל מטופלי.

למדתי כל מה שאפשר ללמוד מסו והתחלתי ללמוד גם ממורים אחרים של EFT  ברחבי העולם.. 

מאותו רגע הקדשתי את עצמי לחקירה ולמידה של כל הגישות הקליניות שיונקות מתיאוריית ההתקשרות ושואפות להפוך אותה לעבודה קלינית חווייתית בחדר הטיפול.

למדתי EFT , AEDP , EFIT, התקשרות ילדים, עבודה עם התיאוריה הפוליווגאלית של פורג׳ס ועבודת טראומה מבוססת גוף.

בחלוף הזמן, עם העבודה עם מאות זוגות בקליניקה ובמקביל בזוגיות האישית שלי,  התחלתי להעמיק באופן עצמאי בחקר מערכת ההתקשרות  והבנתי שיש במערכת הזאת פעולה טבעית שאם בני הזוג מחוברים אליה נוצר ריפוי אורגני בכל המרחבים בלי להתעסק בכלל בתכנים ובפערים בין בני הזוג.

התמונה הקלינית הפכה להיות ברורה, ועוצמת הריפוי הפכה להיות גדולה יותר ויותר.

הטיפול הפרטני הפך להיות דהוי לעומת החוויה החיה בחדר של המערכת האנושית העוצמתית ביותר.

החדר שלי עם המטופלים הפך למרחב שבו כל התכנים והסיפורים של בני הזוג מפנים מקום לעבודה על ליבת המצוקה, השאלות שנשאלות הן ״האם אנחנו בטוחים?״ ״האם אנחנו קרובים?״ ״האם רואים בי את הטוב?״ ״האם אני יכולה להישען?״. אני עוזרת לבני הזוג לקלף את המגננות ואת המחשבות שלהם אחד על השניה או על עצמם ולהרגיש, להרגיש במרחב בטוח, ולעשות תלות בטוחה.

כשהסכמתי אני להיות בתלות, הבנתי כמה תלות היא הכוח המרפא והמחזק ביותר שיש וכל הטכניקות לריפוי וטיפוח עצמי רק מחלישות את העצמי שנועד להיות בקשר.

 

כשזה התבהר לי, הבנתי, שבעבודה ההתקשרותית יש עוצמה שמבטלת את הצורך בכלים או גישות טיפוליות אחרות שלמדתי בחיים. החלפתי את מה שהיה לי פעם - ״ארגז כלים מקצועי רחב״. בהתמסרות למערכת המופלאה שנקראת ״מערכת ההתקשרות״.

 

השאיפה הקלינית השתנתה, הפסקתי לעשות ״טיפול זוגי״, והתחלתי להודות שמה שאני עושה

זה ״ריפוי על ידי אהבה״. ולכן גם שמה של הגישה הוא ״הקשר כמרפא״.

__________________________________

לאט לאט התחלתי גם אני להסיר את כל המבנים והמיינד הטיפולי שלמדתי, את האבחנות, את המפות, את הדפוסים.. 

לקח לי זמן להבין שברגע שהטבע מופנם הוא לא צריך מיפוי, אני לא צריכה להחליט מי נמנע ומי חרדתי, אני לא צריכה להבין איזה שלב זה בטיפול ומה השלב הבא, אני מובילה את המטופלים שלי לתלות כמו שאמא מובילה את התינוק שלה לתלות בה, משהו במערכת ההתקשרות שלה מתכוונן למערכת ההתקשרות שלו, היא מרגישה בגוף מה הוא צריך, והיא לא צריכה ספרים או סדנת הורים. ההבנה העמוקה שלי היום היא שכל מה שאנשים צריכים זו מטפלת שמאמינה בכוח המוחלט של המערכת הזו, מבינה אותה לעומק, מרגישה אותה בגוף  ויודעת לקחת בני זוג ולכוון אותם להפעלה התקינה שלה. 

אבל, ההבנה במערכת ההתקשרות לא מספיקה, מכיוון שהטיפול ההתקשרותי הוא טיפול חווייתי הוא דורש חיבור רגשי של המטפלת ומוכנות להיות באמת בקשר עם האנשים שהיא פוגשת, מוכנות לאהוב אותם באמת, להילחם עליהם באמת , להיות אמיתית ופגיעה ולהיות המבוגר שמאמין בהם והבסיס הבטוח לצמיחה שלהם.

מכיוון שהמטפלת ההתקשרותית עובדת דרך מערכת הההתקשרות שלה, ומשמשת דמות התקשרות בטוחה לבני הזוג, נוצרת בחדר הטיפול מערכת התקשרותית כפולה- באחת בני הזוג מוחזקים במערכת ההתקשרות של המטפלת ומשתמשים בה כבסיס בטוח לצמיחה ,והשניה , בין בני הזוג. כשמערכת ההתקשרות של בני הזוג חוזרת לטבע שלה כל מי שנמצא בחדר מתרפא. 

 

להאמין במערכת ההתקשרות משמעותו להאמין בעובדה שאהבה היא מה שנוצר כשהמערכת הזו פועלת באופן תקין וכל הפערים והקשיים בקשרים הם רק סימפטומים של אי ההפעלה האדפטיבית שלה.

 

ככל שהעמיקה ההתקשרות שלי עם העבודה ההתקשרותית בזוגות הבנתי שמכל הכלים הטיפוליים שלמדתי ההפעלה האדפטיבית של מערכת ההתקשרות של האדם אל מול דמות ההתקשרות הממשית שלו היא בעצם הכלי התרפויטי העוצמתי ביותר שיש לנו המטפלים.

פיתחתי דרך לריפוי של טראומה, חרדה, התמכרויות, ניתוקים, דכאון, קשיים במיניות ועוד דרך יצירת תלות בטוחה ובסיס בטוח בתוך הקשר הזוגי. 

אני מלמדת את התלמידים שלי שלא אנחנו אמורים לרפא, אנחנו רק צריכים להתחבר בתוכנו לכוח הריפוי הגדול בעולם, אהבה אמיתית ויציבה, ולקחת אותם איתנו לשם . 

החתירה שלי בקליניקה היא להפעלה של ספירלה של ריפוי שמתקיימת לא רק שעה בשבוע במרחב הטיפולי אלא ״הולכת עם האדם הביתה״ ומייצרת לו את תנאי הריפוי הטובים ביותר 24/7 במערכת הטבעית שבה הוא חי.

 

כיום אני מוקדשת להמשגה, פיתוח והעמקה של העבודה הקלינית הזו,  הוראת הגישה למטפלים

זוגיים ולמטפלים פרטניים שמעוניינים לטפל בזוגות והכשרה וליווי של מדריכים בגישה.

כמו כן, הרחבתי השנה את העשיה שלי גם להפצת הגישה לקהל הרחב מתוך הבנה שאפשר ללמוד לבנות את הקשרים הזוגיים שלנו ולהשפיע עליהם לטובה. 

ההתרחבות של קהילת התלמידים והמטפלים בגישה וריבוי התוכניות הביאו להקמת מרכז להוראת הגישה

״מרכז הקשר כמרפא״ .

כל אנשי צוות המרכז הם מטפלים בגישה המסורים לריפוי של קשרים ומאמינים בכוחה של אהבה. 

הקשר כמרפא טלי גרנות בשן

האדם נולד עם חכמה"

שהגוף שלנו יודע מזה מליוני שנים

להושיט יד ולחפש מישהו

"כשהעלטה יורדת

סו ג׳ונסון

הקשר כמרפא טלי גרנות בשן
Tape2_TaliGranot.png
bottom of page